2017. február 26., vasárnap

Fekete erdő torta újra gondolva



Fekete erdő torta újra gondolva Zila formába






A piskótához

2 db tojás (közepes, "M"-es méretű)
40 g cukor - aranybarna
40 g glutén mentes lisztkeverék vagy sima liszt
10 g holland kakaópor

A krémhez

120 g pudingpor (vaníliás)
800 ml 2,8%-os tej
200 g étcsokoládé (45-59%-os, olvasztott)
25 g zselatinpor
0.5 dl víz
9 evőkanál cukor - aranybarna
200 ml tejszín

A töltelékhez

150 g meggybefőtt (magozott)
30 g étkezési keményítő
3 csapott evőkanál cukor - aranybarna
  Elkészítés 
Elkészítjük a piskótát. A tojássárgáját a cukorral fehéredésig verjük. A fehérjét csipet sóval kemény habbá verjük. Majd a két masszát és a gluténmentes lisztet a kakaóport óvatosan összekeverjük. Egy 1 cm magas formában, előmelegített 180 C fokos sütőben 10-12 percig sütjük. A pudingport a tejjel és a cukorral felfőzzük. Míg meleg a csokoládét belekeverjük, majd kihűtjük. A zselatint a vízben beáztatjuk. A tejszínt felverjük. A zselatint felmelegítjük és ha már langyos akkor a pudingos masszába keverjük majd a tejszínt is belekeverjük. Megtöltjük a szilikon tortaformát/Zila/a krémmel. Ráhelyezzük a piskótát és 1 éjszakára a mélyhűtőbe tesszük.
 Másnap óvatosa levesszük róla a formát és kiolvasztjuk. Közben a meggyet felmelegítjük a cukorral. A keményítőt elkeverjük fél dl vízzel és a meggyhez öntjük és 1-2 percig forraljuk.Ha kihűlt megtöltjük vele a formát ízlés szerint díszítjük.
 Sándor Bernadett receptje és fotói alapján







2017. február 24., péntek

Képviselőfánk/Eckler

Képviselőfánk, mert imádom 💗




Hozzávalók a tésztához:
2,5 deci víz
25 dkg vaj
csipet só
50 dkg liszt
9 tojás

Vizet, vajat, sót egy edénybe tesszük és összeforraljuk. Belekeverjük a lisztet, jól eldolgozzuk, majd félre tesszük hűlni.
Ha már langyos a tészta akkor robotgéppel a tojásokat hozzáadjuk egyesével. Minden egyes tojást jól eldolgozunk a masszába. Ha elkészült nyomózsákba tesszük,zsírpapírra kis halmokat nyomunk, majd 200 fokos sütőben megsütjük. A sütő ajtaját nem szabad kinyitni amíg sül a tésztánk, mert összeesik. Ez nálam 20-25 perc volt. Persze függ a fánkok méretétől is a sütési idő. (forrást nem tudom megjelölni ) :( eredeti recept zsírt használt, nekem nincs ezért vajjal helyettesítettem :) 24 db lett ebből a mennyiségből, amint látjuk nem kicsik :D 


Hozzávalók a krémhez:
1 liter tej
2 cs. vaníliás puding
ízlés szerint cukor ( kb. 8-10 evőkaná)
1/2 liter tejszín
1 cs.zselatin kevés vízben feloldva

A pudingot a szokásos módon elkészítjük, ha kihűlt simára keverjük, hozzáadjuk a tejszínhab felét, majd a felolvasztott zselatint.
A megsült, kihűlt, kettévágott tésztát megtöltjük a krémmel, majd tejszínhabbal. Tetejüket ráhelyezzük és porcukrozzuk.


2017. február 20., hétfő

Pizza magyarosan

Pizza magyarosan


Pizzatészta
 
Hozzávalók:

1 kg finomliszt 
1,5 evőkanál só 
1 evőkanál oregánó 
1 evk bazsalikom 
0,5 evk fokhagyma granulátum 
őrölt bors
2 csomag porélesztő 
1/2 evőkanál cukor 
6 dl langyos víz 
1/2 dl olívaolaj

Elkészítés:
Először a lisztet, sót, oregánót, borsot keverem össze. Másik edénybe mehet az élesztő, cukor, víz meg az olaj, és jól összekeverem. Majd a száraz és nedves anyagokat is jól összekeverem. 45 percig kelesztem, 1 cm vékonyra sodrom, és mehet rá a feltét. Majd előmelegített sütőben készre sütöm.



Palacsinta


Palacsinta 



Alap recept

3 db tojás
4 púpozott ek cukor
12 púpozott ek finomliszt
1 csomag vaníliás cukor
1 tk 
0.5 dl napraforgó olaj
480 ml tej+ ásvány víz

Elkészítés:
A tojásokat elkeverjük a cukorral, sóval, vanília cukorral.
Hozzáadjuk a lisztet, majd lassanként a tejet, folyamatos kevergetés mellett.
Végül beleöntjük az olajat.
Közepes lángon sütjük.



Almarózsa


Almarózsa







almarózsa!

Hozzávalók:


8 evőkanálnyi cukor
8 dl víz
3 szép nagy alma
2 tk fahéj
1 fél citrom leve és héja
1 csomag vajas leveles tészta
Elkészítés ideje:

Egy óra.

Elkészítés menete:

A vizet tedd fel főni. Az almákat pucold meg, vágd félbe, majd vágd ki a magházukat, és szeleteld fel őket vékony cikkekre. Ha ez megvolt, a citrom levét facsard a vízbe, három kanál cukor társaságában, körülbelül két percre úsztasd meg ebben a lében az almacikkelyeket, majd szedd ki és szárítsd meg őket. Egy tepsit bélelj ki sütőpapírral, a sütőt pedig melegítsd elő 220 fokra. A leveles tésztát nyújtsd vékonyra, majd vágd két-két és fél centiméteres csíkokra.
A fahéjat keverd össze a citromhéjjal és a cukorral, majd szórd meg ezzel a tésztát, nyomkodd kicsit bele, aztán jöhetnek a már megszáradt almák. Rakd végig a csíkokon az almaszeleteket, majd csavard fel őket jó szorosan. A végüket hústűvel vagy valami hasonlóval tűzd össze a biztonság kedvéért. A tepsiben helyezd el a feltekert rózsákat, majd told be a sütőbe, körülbelül 25 percre, aztán már kész is.



Gomba keksz

Gomba keksz (sokáig eláll) 







Ildi Kokki receptje alapján

Hozzávalók: (30 db kekszhez.)
180 g liszt (BL 55)
90 g keményítő* (Aki nem tud keményítőt venni, az 90 g hagyományos főzős vanília pudinggal dolgozzon, az is majdnem tiszta keményítőből áll!)
80 g porcukor
1 tojás
120 g vaj
1 citrom reszelt héja + pár csepp citromlé
1 tk vanília kivonat
1 tk sütőpor
1 cs só
1 el kakaópor + 1 kis vanília/ rum aromás üveg

*Megjegyzés: A keményítőt semmiképpen ne cseréljük lisztre a tésztában, mivel ez segíti a keksztészta terülését, vagyis ez adja a szép gomba-alakját. A keményítőben ugyanis nincsenek meg azok a fehérjék (gliadin, glutenin), amik a lisztben a sikérszálak kialakulásáért, ezáltal a tészta szép és egyenletesen emelkedő alakjáért felelnek. Így minél nagyobb egy tésztában a keményítő aránya, vagyis minél kevesebb a sikér, annál jobban fog terülni a tészta és alakul ki a gomba-forma. (A liszteket sikértartalmuk szerint csoportosítják, amiben kevesebb és lágyabb sikér van, azok a „keksz minőségű” lisztek, ezek ált. jól terülnek, így ezek kerülnek a keksz gyárakba. Amiben több a fehérje, így a sikér, azok a kenyér lisztek.)

Elkészítés:
A száraz hozzávalókat (liszt, keményítő, porcukor, só, sütőpor,) egy tálban összekeverjük, és belemorzsoljuk a vajat. Hozzáadjuk a tojást, a vanília kivonatot, majd a reszelt citromhéjat illetve pár csepp friss citromlevet, majd a hozzávalókból egy nagyon puha, könnyen formázható és puha tésztát gyúrunk (A-C). Egy gáztepsit kibélelünk sütőpapírral, majd kb. 2 cm átmérőjű gombócokat formálunk a tésztából, amiket ne nyomkodjunk le! A gombócok között hagyjunk helyet, mert azért szépen fognak nőni és és terülni (D).

Így készült a keksz.

A gomba kalapját és tönkjét egy kis vanília aromás üvegcse segítségével alakítjuk ki, gyakorlatilag „belenyomdázzuk” a kis tésztagombócba a kakaóporba mártott üvegcsék segítségével (E-F). Ehhez egy kis tálba egy evőkanál kakaóport készítünk elő, majd elsőre megnedvesítjük az üveg száját és legalább egy cm mélyen belenyomjuk a kakaóporba és ugyanilyen mélyen a tésztába is. (Ha nem nyomjuk kellően mélyre az üvegcsét, akkor nem alakul ki szépen a gomba tönkje.) Bár a legtöbb helyen azt olvastam, hogy a kakaóporba mártás előtt érdemes minden alkalommal vízbe is mártani az üvegcse száját, de nekem akkor csak összeragadt és becsomósodott a kakaópor az üvegen és nem lehetett vele szépen dolgozni. Így én csak az első nyomdázás előtt mártottam vízbe az üvegcsét, utána már csak kakaóporba mártogattam, mivel a tészta saját nedvessége elég volt ahhoz, hogy a kakaópor rátapadjon az üvegcsére. (Sokszor egyébként egy kakaóporozással 2-3 gombát is le lehetett „nyomdázni”, annyira jól működött ez a rendszer.)

Édes csiperke.


A kész, de még nyers gombákat előmelegített 200°C-os forró sütőben, kb. 10-12 perc alatt készre sütjük. A keksz akkor van kész, amikor felemelve a gombák alja egy picit már aranybarnás. A kisült gombákat sütőrácson kihűtjük, majd zárható dobozban tároljuk, ahol nagyon sokáig eláll.

Ötletek:
A gombák talpát akár csokiba is márthatjuk, így csiperke helyett shitake gombáink lesznek.
A kekszből érdemes dupla adagot készíteni, olyan hamar elfogy!
A kekszet bátran készíthetjük gyerekekkel, vagy szülinapi gyerekzsúrokra!

Rózsafánk


Rózsafánk





Boldogi nagy rózsa fánk
Hozzávalók:
0,5 liter tej
5 tojás
2 ek. porcukor
csipet só
késhegynyi szódabikarbóna
50 dkg liszt
0,5 liter olaj a sütéshez + 1 ek. zsír a sütéshez

A tojásokat összekevertem a porcukorral, hozzáadtam a tejet, és a lisztet, sót, szódabikarbónát. Készítettem egy sűrű palacsintatésztát.
Kisebb lábosban felteszem melegedni az olajat, és a zsírt, és beletettem a formát is!
Amikor felmelegedett belemártottam a tésztába, vissza az olajba, és megsütöttem. 
Vigyázni kell, hogy ne érjen az edény aljához, mert akkor nem vagy csak nehezen jön le róla a tészta. Gyorsan sül! A formát megdöntve a felesleges olajat visszaöntöm az edénybe. Az étolajat szükség szerint pótolni kell a lábosban.
A megsült tésztát a formáról villa segítségével lerázva, konyhai papírtörlővel betakart tálcára tettem.
Amikor kicsit hűlt, porcukorral, vagy vaníliás porcukorral megszórva tálaltam. Ízlés szerint lekvárral is fogyasztható. Ebből a mennyiségből nekem 22 db rózsám lett.

Tanácsok!
• A formát soha ne mossuk el vízzel! Amikor kihűlt papírtörlővel áttörölgetjük. A formát papírzacskóban tároljuk. 
• A formát ne teljesen mártsuk a palacsintatésztába, mert akkor nem jön le a formáról!
1 mm legalább maradjon el a tetejéről!

Kormányos Erzsébet receptje alapján

2017. február 19., vasárnap

Málnaszuflé

A mai nap a spórolás jegyében zajlott, ugyan is semmit nem hagyunk veszni, ezért a tegnapi tojásfehérjéből ma egy kis málnaszuflé készült. :) Vacsora pedig egy kis káposztás tészta az az (cvekedli) volt.

 :)










2017. február 18., szombat

Csokiszuflé

Csokiszuflé













6 szuflés csészéhez való hozzávalók


Minimum 60% os étcsokoládét 140 g, 120 g vajjal vízgőz felett felolvasztunk, félretesszük majd amíg hűl addig 2 egész tojást és 2 tojássárgáját 4 púpos evőkanál cukorral gépi habverővel habosra verünk. Ha kifehéredett akkor beleontjuk fokozatosan a csokis öntetet és pluszba 4 lapos evőkanál lisztet teszünk meg hozza, jól kikeverjük.
230 fokos sütőbe kivajazott kilisztezett szufle formába 3/4 ig tesszük a masszát. 5 percig sutjuk. (nekem bő 10 perc sütés idő kellett.)

Meggyszósz:

Kimagozott meggyet és a meggy levet felforralom 1-2 kanál cukorral (kóstolni kell) én még megbolondítottam egy kis fahéjjal és szegfőszeggel is, majd ha felforrt besűrítem egy kiskanál étkezési keményítővel, amit előtte egy kevés vízben kikevertem

Gyors hajtogatás nélküli hájas kifli.

Egy kis nassolni való a hétvégére. 





Ez egy gyors hajtogatás nélküli hájas kifli szilva lekvárral töltve. 

Eredeti recept Judit Réti Andrásnétól származik.

Nagyon fincsi hájas.
Gyorsan elkészítheted, nem kell hajtogatni.

60 dkg liszt,
40 dkg háj,
2 evőkanál ecet (10%),
3 tojássárgája,
5 dkg élesztő,
1,5 dl tej,
1 csipet só,
3 evőkanál cukor, (az élesztő futtatáshoz)
Az élesztőt felfuttatjuk,a liszttel elmorzsoljuk a hájat a többi anyaggal összedolgozzuk.Amíg elkészítjük a tölteléket addig pihentetjük a tésztát.
Dió és máktöltelékkel készítettem.
A diót savanykás lekvárral,fahéjjal,egy cukorral összekevertem.
A mákot felvert tojás fehérje és cukor keverékével készítettem.
A tésztát 3 részre osztottam,egy részéhez adtam még egy kis sót, kb 3 mm vastagra sodortam, felvert tojással megkentem,kis rombuszokra vágtam szezámmaggal megszórtam.
A másik részét kiflinek,a harmadikat mákos rudaknak készítettem.
200 fokon 15 percig sütjük!

Mák-citorm torta



Ma Születésnapra készítettem ezt a  Mák-citorm tortát.







Megérkezett a szülinapostól a fotó, ahol láthatjuk belülről is a tortát. 
Köszönöm!






26 cm tortakarikában 16 szeletes.

Hozzávalók: 
25 dkg darált mák, 
15 dkg mandulaliszt
25 dkg nyirfacukor
12 db tojás
1 cs. sütőpor

Krém hozzávalói
6 citrom leve és reszelt héja
40 dkg nyirfacukor
6 db tojás
50 dkg mascarpone
6 dl tejszín
10 lap zselatin
6 evőkanál víz

Elkészítés: 

A mákot a mandula lisztet és a sütőport összekeverjük. A tojások sárgáját kézi mixerrel kihabosítjuk a nyirfacukorral. A fehérjét kemény habbá verjük és óvatosan a sárgájához forgatjuk. Apránként hozzák keverjük a száraz anyagot (mák, mandula, sütőpor keverékét) és óvatosan összekeverjük. 
Kivajazott, lisztezett formában 2 db 26 cm átmérőjű tortaformába elosztjuk és 175 fokon kb 25-30 percig tűpróbáig sütjük.
Rácson hagyjuk kihülni és 2-3 részre vágjuk

.A krémhez a tojásokat elvegyítjük a citrom levélvel a cukorral és gőz felett addig főzzük amíg besürűsödik. Levesszük a gőzről és hozzá adjuk a citromhéjat. Hagyjuk langyosra hülni, majd kézi mixerrel eldolgozzuk a mascaronéval. A tejszínt habbá verjük és a citromos kérmhez forgatjuk. A zselatint a vizben elkeverjük majd feloldásig melegítjük. Ezt is a krémhez dolgozzuk.
A tortaformát kibéleljük sütőpapírral és az aljába helyezzük az első piskóta lapot és megkenjük a krémmel. 
Folytatjuk a rétegezést amig az anyagunk tart és a krémmel megkenjük a torta tetejét is. Maradjon egy kevés krém az oldalára is. 
Kicsit hagyjuk dermedni, majd a tortakarikát eltávolítjuk és bevonjuk az oldalát is és mandula törmelékkel megszórjuk. 
És tetszőlegesen díszíthetjük. 
Jó étvágyat kívánok hozzá! 😍

alaprecept innen származik: 

2017. február 11., szombat

Valentin napi zsúrtorták



Valentin napi zsúrtorták

Normál piskóta, mascarpónés tejszínes csokikrémmel töltve tortaiskola.hu oldalról van a recept.



A torta burkolata tükörglazúr a Nassolda. hu oldalról van a recept.